Sabah Gazetesi InDesign’a Geçiş Eğitim Projesi

Sabah Gazetesi'nin Quark'tan, InDesign'a geçişi Medyasoft olarak uçtan uca çözülmüştür. InDesign eğitimleri, yurt dışı ve yurt içi danışmanlar ile ek çözümler üretilerek başarıyla tamamlanmıştır.

Projedeki 80 kişilik ekibin tamamına, yurt içi ve yurt dışında çalışan sayfa tasarımcılarına 2 ay süresince Quark’dan InDesign'a geçiş eğitimleri verilmiştir.

Amerika'da 30 yıllık gazetecilik deneyimi olan Russell Viers ile 7 gün boyunca tüm süreçler incelenmiştir. Metin süreçleri, sayfa tasarım aşamaları, Reklam-İlan departmanı, fotoğraf, renk ayrım, baskı hazırlık departmanları tek tek ziyaret edilerek çalışma şekilleri incelenmiştir. Notlar alınmış ve daha sonra tüm sayfalara özel olarak InDesign şablonları hazırlanmıştır. Şablonların tasarımcılar tarafından nasıl kullanılacağına dair eğitimler verilmiştir. Matbaa ve baskı denemeleri yapılmıştır. Sabah Gazetesi'nin tüm fontlarının, tüm sistemlerde sorunsuz çalışabilmesini sağlanmıştır. Bu süreçlerin tamamında yurtdışı destekli danışmanlık hizmetleri de alınmıştır.

Gazetenin işini kolaylaştıracak şekilde belirlenen ihtiyaçlara dair script'ler yazdırılarak sisteme dâhil edilmiştir. Tüm bu süreçler sonunda Sabah Gazetesi InDesign'la düzenli bir şekilde, daha kolay üretilebilir hale getirilmiştir. Tüm süreçler paralelde sorunsuz olarak işletildikten sonra geçiş süreci başlatılmıştır. Geçiş sürecinde öncelikle ana sayfadan başlayarak adım adım tüm sayfalar Quark'tan InDesign'dan geçirilmiştir. Bu arada beklenmedik sorunlara müdahale için yurt içi uzmanlardan danışmanlık alınmaya devam edilmiştir.

Gazetenin çıkarıldığı 2 hafta boyunca her gün tasarım süreçleri izlenerek düzenlemeler ve iyileştirmeler yapılmış, teknik sorunlara anında müdahale edilmiştir.

Bu geçiş süreci boyunca yurtdışından alınan danışmanlık hizmetiyle ve Medyasoft’un uzman kadrosundaki yetkin danışman ve eğitmenler ile proje sorunsuz ve başarılı bir şekilde  hayata geçirilmiştir.